Mandloň

Mandloň

Na jaře bohatě kvetoucí strom bílými nebo růžovými květy. Také je nazýván sakura.

Mandloň, neboli sakura, každý rok na jaře kvete bílými nebo jemně růžovými květy, kterými je bohatě obsypána celá koruna stromu. Díky tomu jsou mandloně na jaře nepřehlédnutelné.

Mandloně zřejmě pochází z Malé Asie, avšak daří se jim dobře i v našich podnebných podmínkách. Dle chuti svých plodů se mandloně dělí na sladké a hořké. Sladké mají tvrdou pecku a sladké jádro. Hořké mají měkkou pecku a hořké jádro.

Mandloně se dělí na cizoprašné, částečně či samosprašné. Cizoprašnost znamená, že k opýlení květu je třeba pylu z jiného stromu, samosprašné další strom k opýlení nepotřebují. Při výsadbě je proto na tuto skutečnost pamatovat, jinak má zahradník po mandlích (žádné nebudou).

Stromy (mandloně) dobře odolávají jarním mrazíkům, většinou to odnesou pouze květy. Přesto, nebo právě proto, je dobré stromky vysazovat do míst, kde výskyt nízkých až mrazivých teplot tolik nehrozí. Dobré je proto nevysazovat stromky do chladných kotlin a stinných zákoutí.

Ideální místo pro pěstování mandloní je otevřený prostor s hlubokou propustnou hlínou (hlína nezadržuje tolik vodu). Stromy vysazujeme na jaře a upravíme jim korunu tak, že ponecháme čtyři až pět kosterních větví a terminál zkrátíme na tři až pět pupenů.