Jahody

Jahody

Ovoce oblíbené všemi sběrateli plodů ze zahrady.

Jahody jsou víceletou rostlinou dorůstající výšky až 25cm. Rostlina má ráda slunná stanoviště a živnou půdu.

Jahody jsou přírodním zdrojem vitamínu A, B, C, E a organických kyselin, které působí jako prevence proti nádorovým chorobám. Množství obsahu vitamínů je srovnatelné s citrusovými plody. Rostlina obsahuje lehce stravitelnou vlákninu.

Jahody se používají při výrobě marmelád. V syrovém stavu jsou oblíbené strávníky všech věkových kategorií.

Konzumace jahod podporuje tvorbu testosteronu, působí proti vzniku močových a žlučových kamenů, proti nachlazení a pomáhá při léčbě chorob srdce.

Jahody se dělí na odrůdy:

  • jednoplodící - jedna úroda za rok, výraznější a bohatší chuť. Odrůdy: Korona, Karmen, Senga Sengána, Polka, Florence, Elvíra.
  • stáleplodící - plodí od června do října. Odrůdy: Selva, Aromas, Diamante.

 

Jednoplodící jahody

 

Odrůda Elvíra

Jedná se o rannou odrůdu jahod s pevným, velkým a lesklým plodem. Chuť je navinulá, velmi příjemná. Plodnost jehodníku Elvíra je velká. Jahodníky odrůdy Elvíra je odolná vůči chorobám.

 

Odrůda Korona

Jedná se o poloranou odrůdu jahod se středně velikým, lesklým plodem s pevnou a šťavnatou dužninou. Plod je silně aromatický. Jahodníky odrůdy Korona mají velkou plodnost.

 

Odrůda Senga Sengána

Jedná se o poloranou odrůdu jahod. Jedna z nejoblíbenějších odrůd v našem zeměpisném pásmu. Plod je středně veliký, tmavně červený a lesklý. Dužnina je velmi šťavnatá. Plodnost je veliká, jedna rostlina má až 150 plodů.

 

Odrůda Karmen

Jedná se o středně ranou, českou odrůdu jahod. Plody jsou veliké, tmavě červené. Dužnina je šťavnatá s dutinkou. Chuť je velmi sladká. Jahodníky odrůdy Karmen mají velkou plodnost. Plody se vyznačují značnou velikostí a hmotností (až 200g/plod). Jedná se o nejhojněji pěstovanou odrůdu jahod v naší zemi.

 

Stáleplodící jahody

 

Odrůda Aroma

Jedná se o velice plodnou odrůdu s chutnými plody, které se vyznačují svou velikostí a aromatickou chutí. Jahodníky jsou odolné vůči chorobám. Plodí v době červen-říjen.

 

Odrůda Diamante

Jedná se o středně plodící odrůdu s velikými plody. Plodí v době červen-říjen.